Tuesday, 2024-04-23, 4:11 PM
Logged in as Guest | Group "Guests" | RSS

i fish 

  Acvaristica

     Pesti exotici

   Acvarii                           0720485541

Main
My profile
Log out
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum moderator: myraghi, claudiu  
Forum » Pesti exotici de apa dulce. » Cichlidae Americane. » cilcidele americane
cilcidele americane
danu13Date: Wednesday, 2012-02-01, 12:41 PM | Message # 1
Sergeant
Group: Checked
Messages: 39
Awards: 2
Reputation: 0
Status: Offline
Deoarece vad ca nu sunt amatori de ciclide americane, o sa incep un post, poate mai atrag de partea mea iubitori de ciclide din america. Adevarat , sunt pesti mai mari, dar superbi, nu necesita o ingrijire excesiva, nefiind mofturosi la mancare, ph, temperatura exceptand discusul ( Symphysodon aequifasciata ) , revenim si asupra lui ; se dezvolta bine si se inmultesc usor la un ph de 6,5-7,5 , temperatura 23-26 grade, mananca aproape orice, rame, inima de vita, pestisori ma mici:D , virmisori, blood worms, unii au un meniu si mai bogat, soareci, broaste etc majoritatea ajung la dimensiuni marisoare , 15-30 cm, necesitatnd un bazin de peste 200-250L.Sunt genul de pesti cu care iti poti face lejer concediul, rezistand 2 saptamani pe proba fara mancare :D. Au un comportament mai agresiv decat in general in perioada inmultirii fiind ciclide , isi pazesc progeniturile cu indarjire! Multi dintre cei mari mari gen, GREEN TEROR, OSCARI, UARU, Jack Dempsey, Geophagus ETC. mai sunt numiti si buldozere, deoarece in perioada depunerii cam aranjeaza bazinul dupa placul lor mutand radacini, pietre si altele. Discusi pe de alta parte sunt pesti superbi maiestosi, dar care necesita putin mai multa atentie, o temperatura de 29-30 de grade, o apa bine filtrata atat mecanic cat si biologic , sunt amatori de asa numita blackwater, spatii in acvariu unde aproape ce nu se vede nimic acoperite cu plante buturugi. Pentru moment cam atat, revenim cu completari si informatii daca este necesar!
 
claudiuDate: Wednesday, 2012-02-01, 3:20 PM | Message # 2
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Am avut cum multi ani in urma ciclide americane : Cichlasoma Nigrofasciatum , Cichlasoma Meeki .
Nigrofasciatum doua perechi intr-un acvariu de 85-90 litri , in perioada de reproducere erau foarte agresivi . Femela are o tenta de rosu pe abdomen
le-am amenajat din nuca de cocos doua grote si o piatra plata pe care sa depuna icrele , pozitionate opus in colturile acvariului . Spre norocul meu , cele doua perechi depuneau la interval de 2-3 zile . Cand puii erau de 0.5 - 1 cm incepea spectacolul , fiecare pereche fura puii de la uni la alti , pana cand una din perechi ramanea fara nici un pui . Foloseau gura pentru a fura puii .
Se inmulteau ca " iepuri " ..... Apa la Mangalia este ideala pentru ciclide , ph si gh . In alte zone ale Romaniei , acvaristii se chinuie sa ridice ph cu var , pietre calcaroase etc .
Despre Meeki nu stiu foarte mult , am avut 2 pui pentru scurt timp .


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Wednesday, 2012-02-01, 4:20 PM
 
danu13Date: Wednesday, 2012-02-01, 3:32 PM | Message # 3
Sergeant
Group: Checked
Messages: 39
Awards: 2
Reputation: 0
Status: Offline
da nigro sunt americani cei mai putin doriti, chiar acum am o pereche albino care are puii inca nu s-au ridicat stau si dau din codite int-o vaza, meki as vrea si eu la noi la braila cam greu, nu am gasit.dar faptul ca isi ingrijesc puii ma fascineaza.
 
claudiuDate: Wednesday, 2012-02-01, 4:25 PM | Message # 4
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Nigro se aseamana cu discusi prin comportamentul fata de pui .
Am vazut in C-ta in piata Brick Meeki , nu stiu pretul .


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Wednesday, 2012-02-01, 5:17 PM
 
danu13Date: Wednesday, 2012-02-01, 5:19 PM | Message # 5
Sergeant
Group: Checked
Messages: 39
Awards: 2
Reputation: 0
Status: Offline
pai si discusi sunt ciclide, toate ciclidele isi ingrijesc puii, de la africani, cu incubatia bucala un alt mod fascinant de reproducere pana la cei care depun direct pe pietre sau plante precum scalarii. daca ati putea sa va interesati de pret sa va trimit bani sa imi luati si mie cativa puiuti sa mi-i trimiteti la braila? raman dator.

Message edited by danu13 - Wednesday, 2012-02-01, 5:20 PM
 
claudiuDate: Wednesday, 2012-02-01, 5:24 PM | Message # 6
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Da , te ajut spre primavara . Nu vreau sa moara ciclidele pe gerurile Siberiene care sunt in Dobrogea , sper sa ai rabdare pana atunci !!!

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
danu13Date: Wednesday, 2012-02-01, 5:26 PM | Message # 7
Sergeant
Group: Checked
Messages: 39
Awards: 2
Reputation: 0
Status: Offline
este rabdare, nu e problema, tinem legatura.
 
claudiuDate: Wednesday, 2012-02-01, 5:27 PM | Message # 8
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Ok .

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
danu13Date: Thursday, 2012-02-09, 10:25 AM | Message # 9
Sergeant
Group: Checked
Messages: 39
Awards: 2
Reputation: 0
Status: Offline
Si daca tot am bagat imaginile cu americanele mele, dupa cum se vede ramirezi isi fac cuib pentru reproducere, hai sa vorbim putin despre reproducerea ciclidelor americane! In zonele cu clima temperata reproducerea pestilor este influentata de anotimpul cald pesti asteptand sezonul cald pentru reproducere in special primavara. In ceea ce priveste pestii din zonele ecuatoriale unde schimbarile de temperatura sunt foarte mici reproducerea pestilor este influentata de alti factori unul din cei mai importanti fiind ploaia, in sezonul ploios raurile isi maresc volumul inundand zone de padure vaste, unde pestisorii se pot ascunde si se pot feri de pradatori pentru as creste puietul. In america raul Amazon este principalul corp de apa care in sezonul ploios isi poate ridica coloana de apa cu 15 metri inundand padurea amazoniana. In aceasta perioada pestii pot depunde de mai multe ori, chiar la interval de mai putin de o luna. In perioada reproducerii ciclidele america , de obicei, masculii isi intesifica culorile corpului, perechea (perechile se aleg singure de aceea e bine sa cumparam puiet 8-10 bucati ca ei sa aiba de unde sa faca perechi) incepe un dans de imperechere , uneori poate parea violent , dar asta e modul masculului de as arata puterea si de a o impresiona pe femela. Majoritatea ciclidelor depun pe pietre, sau pe interiorul cavitatilor (vase ceramica, nuci cocos, caverne artificiale) dar si pe frunzele plantelor sau buturugi, suprafata pe care o aleg este bine curatata de parinti . in perioada reproducerii este de preferat sa ridicam putin temperatura la 26-27 grade, iar apa de prefereat sa fie 70% apa din bazinul unde au stat parintii. Parintii trebuiesc hraniti foarte bine, pentru ca acestia sa aibe grija de monta lor atat pe timpul incubarii cat si dupa eclozare!Exceptia de la regulile de mai sus sunt Discusi, care in periaoda reproducerii isi pierd din culori, apa trebuie mentinuta la 30 de grade, hraniti foarte bine si apa din bazinul de reproducere schimbata zilnic pana puii se ridica.La acestia dupa eclozare puii se hranesc cu un mucus secretat de corpul parintilor(lapte de discus) fara aceasta masa puietul nu va supravietuii. Ciclidele americane sunt foarte protectoare cu puietul lor ridicand mai multe ponte in acelasi bazin!Ca majoritatea ciclidelor necesita bazine mari de peste 200L.
 
claudiuDate: Friday, 2012-02-10, 11:19 AM | Message # 10
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Un material fff bun pentru viitori acvaristi !!!

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
danu13Date: Friday, 2012-02-10, 12:29 PM | Message # 11
Sergeant
Group: Checked
Messages: 39
Awards: 2
Reputation: 0
Status: Offline
ma bucur ca pot da cateva informatii o sa mai revin cat de curand cu diformisme sexuale, si asocierea pestilor de acvariu, o mare greseala pe care o daca multi!
 
myraghiDate: Saturday, 2012-02-11, 5:12 PM | Message # 12
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Incearca sa pui tot materialul asta intr-un fisier text ( word ) si mai complecteaza-l cu tot ce-ti vine in minte despre ciclide, eventual daca este prea lung imparte-l in mai multe capitole ex. Crestere Ciclide, inmultire ciclide, Dimorfism ciclide etc. iar apoi o sa te invat cum sa le publici in site la rubrica PUBLISHER.
Acolo vor fi citite de mai multi vizitatori si vor fi foarte apreciate, ce zici ?
 
danu13Date: Saturday, 2012-02-11, 7:11 PM | Message # 13
Sergeant
Group: Checked
Messages: 39
Awards: 2
Reputation: 0
Status: Offline
ok, saptamana viitoare o sa fac un doc, word cu datele necesare pentru cei ce vor sa se apuce de ciclide. atat cat stiu si eu biggrin
 
myraghiDate: Monday, 2012-02-13, 11:58 AM | Message # 14
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Cred ca stii destule, spor la treaba.
Si poti sa condimentezi lectura si cu probleme de care te-ai lovit personal.
Nu-ti face probleme daca nu-ti vin in minte unele chestii, odata publicat, articolul mai poate fi complectat, pe parcurs.
 
myraghiDate: Tuesday, 2012-02-28, 2:53 PM | Message # 15
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
danu13, ai uitat de articol ?
Nu vreau sa te stresez, stiu ca asta-i rolul crizei, sa ne tina foarte ocupati, dar as vrea sa dezvoltam un pic partea asta a acvaristicii.
Esti singurul pana acum, care s-a axat pe ciclide.
 
Forum » Pesti exotici de apa dulce. » Cichlidae Americane. » cilcidele americane
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:


Copyright MyCorp © 2024
Website builderuCoz