Friday, 2024-04-19, 6:52 AM
Logged in as Guest | Group "Guests" | RSS

i fish 

  Acvaristica

     Pesti exotici

   Acvarii                           0720485541

Main
My profile
Log out
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum moderator: myraghi, claudiu  
Forum » Nevertebrate » Melci, Scoici » cum putem scapa de melci (melci.scoici)
cum putem scapa de melci
claudiuDate: Friday, 2011-05-20, 10:49 PM | Message # 1
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Timp de 1 an am fost inebunit de melci , nu stiam cum sa scap de ei , este vorba de cei rotunzi de culuare maro(planorbis) si spirala pentru substrat . Am folosit si capcana pentru melci , printre cele mai bune metode. Atentie sa nu aveti in acvariu creveti sau kuli kuli o sa-i gasiti dimineata prizonieri(se introduce seara in acvariu , este ca un ozn undeva la centru se punea o pastila mancare pentru pesti de la firma JBL) salata si morcove legate cu ata captura slabuta de melci, melc asasin 2 buc care au murit in 2 saptamani nu stiu din ce cauze.Si am gasit solutia de 3 luni nu mai pun SARE in acvariu numarul lor s-a nicsorat vazand cu ochi , cei rotunzi maro aproape ca nu mai sunt iar cei spirala sunt mult mai putini.Este adevarat si melcul are rolul lui in ecosistem dar ar fi bine sa-i controlam noi numarul , sa se imulteasca au nevoie de calciu care-l iau din apa (sare , apa cu duritate mare , acvarile cu ciclide) si mancarea ramasa de la pesti.

Added (2011-05-20, 10:49 PM)
---------------------------------------------
Este si o metoda chimica se gaseste in pet shop-uri posibil sa ai victime colaterale melci-pesti , botia am auzit ca este ff bun
din pacate nu am fost curios , am creveti in acvariu sii botia papa creveti . Melci de substrat (spirala) este mai complicat daca pierzi controlul asupra lor este foarte rau , ajungi sa arunci substratul sa ciclezi acvariul , multa munca si bani


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Friday, 2011-05-20, 10:50 PM
 
myraghiDate: Saturday, 2011-05-21, 1:52 PM | Message # 2
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Eu n-am mai tinut melci in ultimii ani, cu exceptia unui Pomacea canaliculata , cre a trait vreo 3 ani si a ajuns la o marime considerabila.
Nefiind o specie hermafrodita, si avand doar unul, nu s-a reprodus Intr-o zi a murit , probabil de batranete.
Din asta, cred ca mi-as mai lua, dar alte specii nu cred.
 
claudiuDate: Saturday, 2011-05-21, 7:42 PM | Message # 3
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mircea , eu sunt cu inima larga si m-am gandit sa fiu si un bun crescator de melci , am glumit , m-am pricopsit cu cei maro
cand am procurat plantele iar cei spirala cu buna stiinta de le mario001 sa ajut plantele , sunt ff buni pentru substrat.

Added (2011-05-21, 7:42 PM)
---------------------------------------------
Sa scapi de melcul spirala ( Melanoides tuberculata ) trebuie sa scoti toti pesti din acvariu si temperatura apei sa fie sub 20 grade este o metoda eficienta.


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Saturday, 2011-05-21, 7:42 PM
 
myraghiDate: Monday, 2011-05-23, 4:54 PM | Message # 4
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Sa inteleg ca melcul asta sapa prin substrat ? Daca tot timpul este pe sub nisip, ca animalutele alea din Dune, cum ati dai seama ca sunt prea multi ?
 
claudiuDate: Monday, 2011-05-23, 9:27 PM | Message # 5
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Melanoides tuberculata este un melc comun care exista in acvariile noastre , raspandit din Egipt pana in India si are nevoie de o temperatura peste 20° C. Nu poate trai fara minerale deoarece are nevoie de SARE pentru a-si construi cochilia. Se hraneste cu alge si resturi de mancare, ceea ce-l face un excelent sanitar al acvariului. Este un melc nocturn, ziua stand ascuns in substratul din acvariu. Niciodata nu ne putem da seama de adevarata populatie care exista la noi in acvariu decat daca stingem lumina si o aprindem dupa 1-2 ore de intuneric. Numarul lor creste foarte mult si da impresia ca substratul se misca datorita miscarilor lor. Acesta este un avantaj pentru plante pentru ca le aereaza radacinile . Uneori se vad melci la suprafata apei, ceea ce este un semn de proasta calitate a apei,nu este recomandat ca substratul sa fie din nisip fin atunci melcul nu mai are nici o valuare .
Este un melc care da nastere puilor vii, gata formati , spre deosebire de multe alte rude de-ale sale, nu este un melc hermafrodit; masculii sunt putin mai mari decat femelele.


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Monday, 2011-05-23, 9:36 PM
 
myraghiDate: Tuesday, 2011-05-24, 4:54 PM | Message # 6
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Nu-mi place animalutul asta.
Mai degraba as tine scoici.
 
claudiuDate: Tuesday, 2011-05-24, 9:19 PM | Message # 7
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mircea este o ideie cu scoicile !! am vazut la cei de la Nevertebrate-Cluj la vinzare , din cat am citit sunt ff bune filtreaza
pana la 40 litri de apa pe ora !!! sunt compatibile cu pesti , creveti , nu cu crabi mari le desface si le mananca , prefera nisipul
mai maruntit sa sape in el , temperatura optima 20-28 grade C , se hranesc cu alimente planctonice din apa.

Tu ce crezi Mircea , scoica este buna pentru acvariile noastre s-au este un moft ???


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Wednesday, 2011-05-25, 3:58 PM
 
myraghiDate: Wednesday, 2011-05-25, 10:55 PM | Message # 8
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Cred ca daca mai este loc pentru ele in acvariu, merita . Sunt vietati putin vazute vii, pe plaje le vedem doar cochiliiile ( mai ales Constantenii !!!) si cred c-ar fi interesant de studiat viata lor in acvariu. Eu n-am vazut in Deva in comert pana acum, ca as fi luat.
Clar nu fac rau, nu deranjaza pestii, nu maninca plante, curata apa, deci de ce nu ?
 
claudiuDate: Saturday, 2011-05-28, 5:41 PM | Message # 9
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Daca cunosti alt distribuitor pentru Scoici de apa dulce pentru acvarii exceptand Nevertebrate-cluj sa ma anunti , te rog !!

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Monday, 2011-05-30, 10:12 AM | Message # 10
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Nu stiu alt furnizor, dar cei de la Nevertebrate Cluj , ce au <
 
claudiuDate: Monday, 2011-05-30, 2:20 PM | Message # 11
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Scoici tropicale JEWEL (Bivalvia sp.) 21,4 RON buc. am cautat detali dar nu am gasit mare lucru . Oare scoicile nu vor creste duritate apei din acvariu si au nevoie de calciul din Sare ??
Attachments: 5663430.jpg (173.0 Kb)


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Monday, 2011-05-30, 8:57 PM
 
myraghiDate: Tuesday, 2011-05-31, 11:24 PM | Message # 12
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Sigur au nevoie de calciu, dar nu din sare care este NaCl ( sodiu si clor ). O sursa de calciu ar putea fi cateva cochilii de scoici, care in mod normal nu este indicat sa fie puse in acvariu, deoarece prin dizolvarea calciului, maresc duritatea apei. Scoicile vii ar putea sa scada duritatea apei, prin consumarea sarurilor de calciu. Iar prin consumarea planctonului din apa , nu pot sa faca decat bine.
Zici ca la Cluj, costa 21 RON bucata ?
Cred ca ma tenteaza ideia.
 
claudiuDate: Saturday, 2011-06-04, 1:57 PM | Message # 13
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Am intrat pe forum la Nevertebrate , nici ei nu stiu mare lucru despre scoicile JEWEL .Ai gasit tu mai multe detali ????

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Wednesday, 2011-06-08, 10:51 AM | Message # 14
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
S-ar parea ca pe la noi, doar cei de la Cluj ( nevertebrate.ro ) au la vanzare, cel putin online. Si le-au si ieftinit, acum sunt 15,4 Ron.
Apropo, in Constanta nu sunt ceva magazine mai serioase in domeniu ? Nu stiu importurile pe unde se fac , prin vest, sau pe mare , prin Constanta.
Ai cumva ceva informatii despre asta.
Si mai o treaba, scoica asta seamana mult cu cateva specii care traiesc pe litoralul nostru. Nu incerci sa pui cateva in apa dulce , sa vezi ce se intampla ?
Ma tii la curent ?
 
claudiuDate: Wednesday, 2011-06-08, 8:01 PM | Message # 15
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Am incerca anul asta cu un garide (crevete de apa sarata ), l-am adus in apa de mare si in 1 ora a decedat in acvariu, trage si tu concluziile iar cu scoicile cred ca o sa comand 1-2 buc.

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
Forum » Nevertebrate » Melci, Scoici » cum putem scapa de melci (melci.scoici)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:


Copyright MyCorp © 2024
Website builderuCoz