Friday, 2024-03-29, 10:39 AM
Logged in as Guest | Group "Guests" | RSS

i fish 

  Acvaristica

     Pesti exotici

   Acvarii                           0720485541

Main
My profile
Log out
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum moderator: myraghi, claudiu  
Forum » Acvaristica generala » Acvaristica pentru incepatori » Acvariu 225 L (low buget)
Acvariu 225 L
MandrkDate: Tuesday, 2012-04-10, 11:00 AM | Message # 151
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
waw.... ce inseamna un reductor nesigur...
In casa din cauza caldurii a crescut presiunea si a cedat...
Care atm iti arata?
 
OlteanuDate: Tuesday, 2012-04-10, 11:14 AM | Message # 152
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Nu mai stiu ce e sigur si ce nu.Era de la aqua medic reductorul .Cand a ajuns la 50 de bari a crapat membrana.Am vb cu cineva si a zis ca il repara (ai schimba membrana).A cedat chiar la montare.L-am montat i-am dat drumu la reglajul fin la maxim,am dat drumu la butelie 2 filete, am inceput sa inchid reglajul fin si ainceput sa urce presiunea.Cand a ajuns la 50 bari a inceput sa dea co 2 afara.Membrana imbatranita probabil si eu am fost marele castigator wacko
 
MandrkDate: Tuesday, 2012-04-10, 11:32 AM | Message # 153
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
Membrana se poate schimba si nu afecteaza siguranta.
Este facuta in asa fel incat sa poata fi schimbata si rolul ei este ca la uzura sa cedeze.
Bine ca a fost un incident minor si nu ai iesit cu bubitza sau acvariu spart...

O rezolvi tu!
 
OlteanuDate: Wednesday, 2012-04-11, 11:35 AM | Message # 154
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Asta cam asa este .Azi am trimis reductorul la Iasi la un prieten sa il repare.Dupa Paste il am si incepe treaba(sper sa nu mai apara alte neplaceri).Maine imi vin si fertilizantii 1L tacemix si 1L pps-pro.
 
claudiuDate: Wednesday, 2012-04-11, 11:52 AM | Message # 155
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Nu te agita atat.lucrurile cele mai frumoase se intampla cand te astepti mai putin.
Cristi , poate esti mai explicit , eu nu stiu ce este " fertilizant tacemix " ???


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
MandrkDate: Wednesday, 2012-04-11, 12:26 PM | Message # 156
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
TraceMix = microelemente. gen Profito.
Cumperi praful 40g il amesteci cu 1L de apa cat mai pura( distilata sau osmoza) si ai TraceMix

Care contine:
Bor - 1.06%
Cupru - 0.23%
Fier - 8.2%
Mangan - 1.82%
Molibden - 0.15%
Zinc - 1.16%

@Claudiu eu te-am zis daca vrei PPS-pro si TraceMix cand am luat kH2Po4
 
claudiuDate: Wednesday, 2012-04-11, 12:35 PM | Message # 157
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Marius , sunt si eu om , am uitat !!! Nu l-am intrebat cu rautate pe Cristi . Intr-o discutie , uneori , micile detali le mai scapi .
Te distrezi in Bucuresti ???


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
MandrkDate: Wednesday, 2012-04-11, 1:48 PM | Message # 158
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
Sedinta foto cu acvariul cumnatei smile
In 4 zile am facut 2 schimburi de apa 50% ca o napadeau algele.
Maine urmeaza schimbul 3
Are un acvariu foarte pantat. II sta ph testerul pe galben de plantat ce este. Nu face aditie de CO2 ca este inutil. Pestii abia inoata.

Imi place ca l-a plantat bine!
si ce imi mai place este ca toate aste le are cu 1 neon de 18w la 60L de apa...
Ciudat nu?

----------- Mesaj editat --
Hai ca am terminat sedinta intre timp. Puteti privi jungla asta virgina aici: https://picasaweb.google.com/113230296003768783934/AcvariuMaryApr2012?authuser=0&feat=directlink


Message edited by Mandrk - Wednesday, 2012-04-11, 2:10 PM
 
OlteanuDate: Wednesday, 2012-04-11, 10:52 PM | Message # 159
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Frate cand este sa ai mearag bine ai merge .La mine cate nu am incercat ?Si imi merge de ....Pana la urma il las in voia Domnului.Poate va vrea atunci.
 
MandrkDate: Thursday, 2012-04-12, 2:46 PM | Message # 160
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
Nici eu nu inteleg cateodata unde-i secretul. Poate excesul de zel pe care-l depunem noi
Ea pur si simplu a plantat in dezordine. Nu a respectat plantele de fundal in spate.. nimic. A pus planta unde a gasit loc liber in substrat.
Substratul este pietris de rau cat creverele de mare. Ce 1mm ce 2 mm. Are si 5-7mm o piatra.
Fertilizare... Ash.. zero pe linie. Pe substrat am vazut o gramada de frunze moarte in schimb. Si chiar un crevete cu burta in sus nescos de ceva timp.
Dimineata bate soarele in el cam 4h... de pe la 8 am la 12am

Cred ca acvariul asta este autonom :))
Azi i-am schimbat 18L de apa. Este super limpede
 
OlteanuDate: Thursday, 2012-04-12, 7:31 PM | Message # 161
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
In cele din urma am achizitionat 1L tracemix si 1L pps-pro.Va rog sa imi spuneti cum ar trebuii sa incep fertilizarea.Stiu ca e recomandat 1 ml la 40 L apa.Eu consider ca trebuie sa incep cu mai putin .La mine in mod normal ar trebuii sa bag 5 ml din fiecare.Daca incep cu 2-3 ml pe zi ar fi ok?
Mentionez ca co2 nu mai bag momentan.A crapat membrana reductorului(norocul meu) si acum l-am trimis la reparat.


Message edited by Olteanu - Thursday, 2012-04-12, 7:50 PM
 
MandrkDate: Thursday, 2012-04-12, 9:13 PM | Message # 162
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
Pentru PPS-Pro este bine sa ai un test de NO3 deoarece el modifica acesti nitrati in acvariu. Daca ai 20 sau 30ppm NO3 nu cred ca mai ai nevoie de PPS-pro
El se baga in momentul cand plantele nu mai au nutrienti.
Fara masuratoare prealabila este Ruleta Ruseasca.

Daca tu ai NO3 momentan nu-l folosi sau Poti pune cel mult 1ml/zi inainte de aprinderea luminii pentru celelalte elemente ce il contine.

In schimb TraceMix datorita Fe-ului care rar il ai in exces in acvariu ai la dispozitie 2 metote
1. ori o data pe saptamana (la schimbul de apa) . Eu am pus o seringa de 6ml la 180L
2. ori aceeasi cantitate zilnica. ~1ml/zi
Parerea mea este sa pui prima data metoda 1, la schimbul de apa o doza mai mare de microelemente si dupa 2 saptamani poti merge cu metoda2 .
Plantele isi fac intodeauna rezerve de nutrienti pe care le folosesc ulterior. De aceea iti zic ca in prima saptamana si a 2-a este posibil sa ti le manance mai repede. Si ca sa nu risti extradozare 1ml zilnic e super ok!
Stii cum se zice. Masa de Paste dupa 2 saptamani se vede pe cantar smile

Atentie cand pui nutrienti trebuie sa ai CO2 si lumina puternica pentru fotosinteza. Altfel plantele tot nu o sa iti creasca.
Se mai inverzesc , se mai inrosesc .. dar nu vor exploda in inaltime si puii multi
 
OlteanuDate: Monday, 2012-04-16, 10:48 PM | Message # 163
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Incepand de azi am inceput sa administrez micro(tracemix) si macro(PPS-pro).Utilizez 2 ml pe zi din fiecare.Nu pun cantitatea prescrisa deoarece vreau sa cresc treptat pana vad unde anume este echilibrul.
 
claudiuDate: Tuesday, 2012-04-17, 10:07 AM | Message # 164
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Fara teama Cristi , administreaza cantitatea care trebuie . Saptamanal sau zilnic , cum crezi tu ca este mai usor .
Astept sa vad un acvariu plin de plante si fff frumos !!!


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
OlteanuDate: Tuesday, 2012-04-17, 9:10 PM | Message # 165
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Cantitatea de fertilizant va creste odta cu reintroducerea de co2.Pana atunci o lasam mai moale sa nu facem alge.Cat despre frumusete , fiecare acvariu e frumos in felul lui happy
 
Forum » Acvaristica generala » Acvaristica pentru incepatori » Acvariu 225 L (low buget)
Search:


Copyright MyCorp © 2024
Website builderuCoz