Tuesday, 2024-04-16, 4:14 PM
Logged in as Guest | Group "Guests" | RSS

i fish 

  Acvaristica

     Pesti exotici

   Acvarii                           0720485541

Main
My profile
Log out
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Forum moderator: myraghi, claudiu  
Forum » Acvaristica generala » Apa acvariu. Proprietati, filtrare, conditionare. » Butelie si reductor co2 pentru acvarii (Butelie si reductor co2 pentru acvarii)
Butelie si reductor co2 pentru acvarii
MandrkDate: Tuesday, 2012-03-20, 10:44 AM | Message # 16
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
Totusi sunteti siguri ca dati suficient CO2?
Adica 3 luni cu o bomba mi se pare enorm de MULT.

Eu incarc butelia de CO2(2L) 1 data la 2 luni. Dau 1 bula/sec pentru a mentine 30ppm la un KH de 6-7.

Ideea cu CO2-ul este ca cu cat ai apa mai dura(contine calcar) cu atat bagi mai mult co2 ca sa ajungi la concentratia ideala de 30ppm.
Co2-ul din Butelie se transforma in acid la dizolvarea in apa ( acidifica apa). Acidul in momentul cand intalneste Calcarul din apa reactioneaza si incepe sa dizolve calcarul ( stiti testul cu Otet pe piatra calcaroasa) . Ma rog in apa de acvariu concentratiile sunt infime insa procesul chimic este identic.

Atunci deoarece o mare parte din acid(co2) este consumat in reactia cu apa calcaroasa cu kh17, kh20 etc, noi trebuie sa reducem KH-ul la valori cat mai mici 4, 5 , 7 astfel incat sa introducem cat mai putin co2 ca sa ajungem la concentratia ideala de 30ppm.

Acum revin la intrebarea mea de la inceptutul interventiei. Cum va tine pe voi 3 luni o bomba cu co2 cand apa din retea este destul de dura.
Nu cumva introduceti prea putin co2 si el este dizolvat de apa dura fara ca plantele sa beneficieze de el ?
Aveti apa asa de buna ? cu KH asa de mic ? Atunci e super ok!
 
myraghiDate: Tuesday, 2012-03-20, 4:20 PM | Message # 17
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Are dreptate Claudiu. 60-80 bari pot produce o explozie de toata frumusetea.
Noroc ca nu-i inflamabil.
 
myraghiDate: Tuesday, 2012-03-20, 4:37 PM | Message # 18
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Apa pe care o folosesc, este de fantana si nu contine calcar aproape deloc.
Este in schimb putin feroasa. Nu stiu la ce valori, n-am dus-o eu la analize, asa mi-au spus cei de la care am cumparat casa.
Calcaroasa sigur nu este, n-a lasat niciodata urme la fierbere sau pe masina de spalat.
Si apoi mai am si acvariul suprapopulat cu o serie de pui de molinesia, care produc si ei destul CO2.
Problema era ca ma asteptam sa se epuizeze mai repede zaharul din amestec.
 
MandrkDate: Tuesday, 2012-03-20, 8:30 PM | Message # 19
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
Fantana!!! Norocosule.
Da! tu ai sanse mari cu CO2 sa ai niste plate de invidiat. Parearea mea este sa incerci sa faci un sacrificiu de 150 sau 200 ron sa iti iei o butelie second hand.
insa nu mai mica de 2L.
Astfel cu 5 ron o sa o umpli si o sa o ai 1 an.
CO2-ul din butelie este ce calitate foarte buna si nu se compara cu cel din Bomba care genereaza un fel de mucus la intalnirea cu apa. ( de fapt stii si tu)

Eu initial mi-am luat una de 0.5kg dar am vandut-o cu 100ron ca o incarcam in fiecare luna.
Acum am 2L si este super ok!.

Ca si acvarist butelia de CO2 este la fel de indispensabila ca si Neoanele Daylight smile
Stati linistiti ca nu bubuie butelia. Membrana Supapei de siguranta sare la 180- 200atm, iar corpul buteliei este rezistent pana la 300 atm. Ei au scris 250 ca masura de siguranta. Tot ce riscati este sa alerge butelia invartinu-se prin casa daca sare siguranta. Insa nici asa nu e mare branza. Zgomotul este mare.

Spuneti-mi cate cazuri stiti de butelie co2 explodate ? ( care nu se compara cu butelia de aragaz. Aia rezista la 20atm parca si are brau de sudura)
Aviz amatorilor fara instinctoare cu pulbere care au brau de sudura. Nimeni nu le incarca cu CO2.
 
claudiuDate: Sunday, 2012-04-01, 10:55 AM | Message # 20
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Marius , explozie in adevaratul sens al cuvantului , nu va fi . Dar , nu cred ca este placut sa alergi dupa butelie prin casa !!!
Posibil ca vecini sa cheme SMURD-ul ..............


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
Forum » Acvaristica generala » Apa acvariu. Proprietati, filtrare, conditionare. » Butelie si reductor co2 pentru acvarii (Butelie si reductor co2 pentru acvarii)
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Search:


Copyright MyCorp © 2024
Website builderuCoz