Thursday, 2024-03-28, 11:50 PM
Logged in as Guest | Group "Guests" | RSS

i fish 

  Acvaristica

     Pesti exotici

   Acvarii                           0720485541

Main
My profile
Log out
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum moderator: myraghi, claudiu  
Forum » Acvaristica generala » Apa acvariu. Proprietati, filtrare, conditionare. » Filtru UV , pro sau contra
Filtru UV , pro sau contra
claudiuDate: Tuesday, 2012-02-28, 7:19 PM | Message # 1
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Impotriva folosirii UV este teoria conform careia sterilizand toate bacteriile din apa scade imuntatea pestilor si riscul mare de imbolnavire a acestora, pentru acvariile plantate problema ar fi transformarea ionilor de fier in ioni nefolositori plantelor.
Dauneaza fertilizarii ???
Cat timp se foloseste : 10 h , 12 h ???
Este bine sa fie folosit : cat este lumina in acvariu sau cand nu este iluminat acvariul ???
Volumul acvariului : mai mare de 100 litri sau mai mic ???
Ajuta la diminuarea algelor din acvariu si este cel mai bun remediu impotriva apei verzi ???
Se pune totdeauna pe iesirea de la filtru exterior ,pentru a nu distruge coloniile de bacterii ???
Ajuta la distrugerea microorganismelor , da sau nu ???

Astept parerile voastre !!!


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Thursday, 2012-03-01, 4:01 PM
 
danu13Date: Tuesday, 2012-02-28, 10:26 PM | Message # 2
Sergeant
Group: Checked
Messages: 39
Awards: 2
Reputation: 0
Status: Offline
pentru un bazin plantat Uv-ul nu e chiar bun, distruge atat organismele daunatoare, alge, fungi, bacterii din descompunerea mancarii etc, dar distruge si organismele bune, cele care ajuta la ciclarea si imbogatirea biologica a apei, este bun pentru un acvariu steril, gen cel pentru reproducerea Discusilor, , unde ciupercile distrug multe din ponte, si la puietul de discus care inca nu si-a format o imunitate buna la bacterii, dar crescand in mediu steril avem riscul ca mai tarziu cand sunt introdusi in bazin comun sa se imbolnaveasca foarte repede. Eu unul nu sunt adeptul UV-ului , prefer bazinele cat mai naturale, sa lasam natura sa isi faca treaba, inteventia noastra nu e cu nimic buna asupra pestilor si a biotopului din acvarii!aceasta este parere mea, daca gresesc asta e, fiecare acvariu e unic in felul lui, dar ca madiul natural nu e niciunul, pentru ca acolo nu intevenim noi cu fel si fel de substante, metode de filtrare, acolo e natura asa cum este ea de milioane de ani! Stima pentru colegul Claudiu!

Message edited by danu13 - Tuesday, 2012-02-28, 10:28 PM
 
MandrkDate: Wednesday, 2012-02-29, 11:31 AM | Message # 3
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
1. UV-ul are rol de distrugere a organismelor vii.
2. Bacteriile nitrificatoare adera la suprafete( substrat, filtru, furtune, etc). Nu sunt afectate. Il folosesc de mult timp si nu am probleme cu deciclarea.
3. Nu este nevoie sa folosesti non-stop un filtru de UV . El se foloseste atunci cand exista o problema cu proliferarea algelor sau cand exista o problema bacteorologica in acvariu ( infectii, boala, ifuzorii, alge in suspensia de apa )

Filtru UV nu se foloseste cand apa este poluata cu diverse (metale grele, oxizi, substante chimice daunatoare, etc). Nu are absolut niciun efect.

Filtrul daca se tine activ 2 sau 3 ore pe noapte este suficient.
Radiatia UV nu afecteaza decat Fierul . Astfel este recomandat ca imediat dimineata la aprinderea luminii sa fie marit surplusul de Fe ( EasyProfito, EasyLife Fe, si multe alte solutii bazate pe continut de Fe.)

Filtru UV nu are efect asupra BBA ( Black Brush Algae), acele smocuri (varf de pensula) care adera pe geam, filtru, roca, lemn.
Aceasta se rezolva prin aditie de CO2 si mentinere constanta a valorii ph-ului si printr-un substrat bine aspirat.

Filtru UV nu are efect asupra algelor care stau pe geam .
Daca acestea sunt razuite si ajung in suspensia de apa atunci la trecerea prin UV se vor steriliza.
 
myraghiDate: Wednesday, 2012-02-29, 11:31 AM | Message # 4
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
M-i se pare mie , sau cam multi am fost loviti in aceiasi perioada de invazia de alge. LA mine apa-i verde si nu mai reusesc sa ies din asta.
O explicatie ar fi faptul ca am suprapopulat acvariul, mi-au crescut un rand de Molii Galben si n-am mai avut unde sa-i pun.
Dar totusi, am mai fost in situatia asta si nu s-a intamplat nimic.
O fi ceva ce ne scapa la toti ? Poate durata zilei a crescut si aduce un aport prea mare de lumina,..... , poate zapada de afara a marit mult luminanta, poate altceva, dar parca prea o patim toti in perioada asta.
Ceva pareri ??
 
OlteanuDate: Wednesday, 2012-02-29, 11:32 AM | Message # 5
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Tu stimat coleg te confrunti cu apa verde.
Trebuie sa faci blakout sa scapi de apa verde.Poti sa faci cate schimburi de apa vrei nu vei scapa de apa verde.Iti spune un om patit(adica eu).
Cat despre decor am facut rost de o cioata data naiba de frumoasa si de niste anubias care va imbraca cioata. Vor urma si niste poze dar momentan cioata pluteste.
 
MandrkDate: Wednesday, 2012-02-29, 11:32 AM | Message # 6
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
De apa verde si apa intetosata scapi in 48h cu filtru UV-C.
Eu intr-o vara am avut problema "apei laptoase". Ajunsesem sa schimb cate 5L/zi din 60L total. Nu reuseam sa o limpezesc cum imi doream.
In 24 de ore devenea iar laptoasa.

Cu o lampa UV in 4 zile am avut o apa clara ca in prima zi de la Setup.
Acum tin lampa pe o priza programabila care functioneaza intre 1 noaptea si 6 dimineata.

Am incercat cu Medicamente. Am incercat cu "Albastru de metil". Am taiat CO2, Am ridicat CO2, Am creeat Blackout pentru 3 zile, Am schimbat filtrele intre acvarii ca am crezut ca ma lovesc de sindromul Acvariului Deciclat. NIMIC.

UV si s-a rezolvat.
Nu am avut inspiratia sa fotografiez evolutia.
Urmariti aici si va veti regasi probabil acvariul suferind http://www.youtube.com/watch?v=xsftitZ_8cQ.

Pot sa zic ca UV-C este a 2 a investitie importanta dupa un filtru extern. Chiar si inaintea CO2-ului
 
claudiuDate: Wednesday, 2012-02-29, 11:32 AM | Message # 7
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mandrk , apa laptoasa = infuzori ???

Vorbim putin OFF -TOPIC .
O problema am avut cu setup-ul anterior , parea o semi deciclare dar in realitate era altceva . Am avut 4 Corydoras Paleatus ,
2 femele si doi masculi , femelele crescusera fff mari , grosimea substratului era de 2 1/2 cm peste cel de Florapol si de aici problemele . Sunt pesti de fund , isi procura hrana cautand-o cu ajutorul mustatilor de fund , cand cautau mancarea in substrat
reuseau frecvent sa ajunga la Florapol , acvariul era in ceata !!!


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Wednesday, 2012-02-29, 1:39 PM
 
MandrkDate: Wednesday, 2012-02-29, 11:32 AM | Message # 8
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
Da!!! infuzori au fost la mine. Eram mai la inceput si nu prea eram documentat.
Trebuia sa iau o decizie deoarece nu reuseam sa-i biruiesc
Colegul se plange de apa verde. Ambele au acelasi remediu rapid UV .

Se poate si in timp cu Blackout si schimburi de apa dar o sa se chinuie de ii sar capacele.
 
OlteanuDate: Wednesday, 2012-02-29, 11:32 AM | Message # 9
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Blackout a fost solutia pentru mine .5 zile nu am umblat la el deloc.Nu am hranit pestii nu nimic.Am facut un schimb de apa inainte de blackout ,apoi liniste si pace pentru 5 zile.Dupa cele 5 zile am facut schimburi in fiecare zi de 15 % timp de o saptamana fara a aprinde lumina in acvariu pentru inca 2 zile dupa blackout.Apoi am inceput sa o aprind 5 ore,6 ore...pana am ajuns iar la 9 ore.Pe fiecare saptamana maream cu o ora.
 
myraghiDate: Wednesday, 2012-02-29, 11:32 AM | Message # 10
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Aveti dreptate, ma confrunt cu apa verde, si deja imi sar capacele, ca nu mai pot sa-l vad asa.
Blackout......n-as prea vrea.
Deci o sa merg pe mana lui mandrk. N-am filtru UV, dar ma documentez un pic si poate il fac din ceva.
Stiu cam ce sursa de UV as putea folosi, trebuie sa ma gandesc cum s-o folosesc.
Dupa cate vad pe net, sunt destul de scumpe, iar in comert la noi, nici nu stiu cum arata.
Va tin la curent.
 
MandrkDate: Wednesday, 2012-02-29, 11:33 AM | Message # 11
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
Eu am cumparat cu 120 ron de la tipul asta: http://www.okazii.ro/catalog/65923483/filtru-uv-c-de-15w-si-30-w-iazuri-acvariu.html
Daca vrei id-ului lui de messenger ti-l dau pe privat.

Este super.. super belea dispozitivul. Nu curge, neonul se schimba in 2 minute. Apoi 15w de UV este mult. Ala de 30w la 150ron este doar pentru acvarii de la 200L in sus.
La 400ron gasesti la magazine de specialitate de 9w maxim 11w..Deci... merita
Neon de schimb gasesti la Marbotrade http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/213626/Bec-HNS-15-W-T8-soclu-G13-Osram

Eu cand am cumparat de la el am facut calcului. Neon + droser + conectica + tubulatura + capace + izolatie. Ma ducea mult mai mult daca le cumparam eu.
Unde ca mai pui si transportul de 30 ron prin Fancurier... pretul ajungea mult mai mare.

Asa 120ron + posta romana 80 ron.... si gata cu alga verde si infuzorii.
Mergi pe mana mea si nu o sa regreti.


Message edited by Mandrk - Tuesday, 2012-02-28, 3:04 PM
 
claudiuDate: Wednesday, 2012-02-29, 11:33 AM | Message # 12
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Marius , din cate inteleg filtrul uv cumparat de tine , este home made ???
Se foloseste un neon uv cu instalatia electrica aferenta , carcasa din ce este facuta ??? Este din teava PVC sau altceva ???


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Wednesday, 2012-02-29, 12:47 PM
 
OlteanuDate: Wednesday, 2012-02-29, 11:33 AM | Message # 13
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Din cauza pretului ridicat am apelat la blakout.Dar fiecare face cum vrea.Dupa cum stiti UV-ul omoara orice fiinta vie ce intra in contact cu el.Asa ca mare grija la improvizatii.Nu este de joaca.Ori esti smecher la buzunar si iti cumperi ceva profii ori blakout.
Asta ramane la atitudinea fiecaruia.
 
MandrkDate: Wednesday, 2012-02-29, 11:33 AM | Message # 14
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
Da! este Home Made, este tub PVC, este o lampa germicida, un neon T8 lung de 43cm , are la capete un droser electronic.
Instalatia electrica este exact cum ai face un capac de acvariu dar cu un tub in tub.

Daca pestii traiesc cu el deasupra capului de atata timp inseamna ca nu este periculos.
Insa ca si voi m-am temut si mi-am luat masuri de precautie functioneaza noaptea pe priza programabila. Daca il tii in dulap ar fi si mai sigur.
Nu este radiatie X sau Gama ce dumnezeu. Ce soarele te arde daca stai in masina sau sub umbrela. Fiti seriosi..
Il poti conecta pe furtunul filtrului extern ( in serie)

Eu va zic cum am facut eu de nu mai am probleme cu algele.
V-am impartasit experienta mea. Intodeauna am sustinut ideea " Nu face ceva ce tie nu-ti place"

Dar decat sa dau 5 milioane pe unu de la magazin ( unde un bec de schimb costa 80ron 5w cel mai ieftin) mai bine fac black-out 10 zile.
Un neon germicid de 15w costa 24ron


Message edited by Mandrk - Tuesday, 2012-02-28, 9:16 PM
 
myraghiDate: Wednesday, 2012-02-29, 11:33 AM | Message # 15
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Marius ai dreptate, neoanele UV nu sunt scumpe si pe vremurile astea orice ban conteaza.
Nu sunt sigur daca am inteles cum merge dispozitivul tau, apa trece pe linga bec, printr-un furtun transparent, sau cum ?
Oare ai putea sa-i faci ceva poze, eventual dezmembrat.
 
Forum » Acvaristica generala » Apa acvariu. Proprietati, filtrare, conditionare. » Filtru UV , pro sau contra
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:


Copyright MyCorp © 2024
Website builderuCoz