Thursday, 2024-04-18, 11:27 PM
Logged in as Guest | Group "Guests" | RSS

i fish 

  Acvaristica

     Pesti exotici

   Acvarii                           0720485541

Main
My profile
Log out
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum moderator: myraghi, claudiu  
Forum » Acvaristica generala » Design si amenajare acvarii » Lemn mopan sau mangrova
Lemn mopan sau mangrova
claudiuDate: Saturday, 2011-06-18, 12:32 PM | Message # 1
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mircea , tu ce crezi care este mai bun lemn pentru decor mopan s-au mangrova ???

Added (2011-06-18, 12:32 PM)
---------------------------------------------
Lemnul des folosit pentru decor care este la indemana orcui este vita de vie dar necesita un proces de pregatire . Cand fierbi radacina de vita (este cea mai rezistenta la contactul cu apa )pentru decor ,folosesti sare mare 3-4 linguri la 1litru de apa timp de minim 1h , pentru a elimina taninul din lemn, ajuta la distrugerea bacteriilor sau a altor boli care s-ar afla pe radacina care ar putea fi extrem de daunatoare pestiilor., dupa care lasi sa curga apa pe radacina 2-3 zile .Daca ai si creveti in acvariu o poti gauri cu masina de gaurit ,ajuta sa se ascunda puii s-au femelele cand au icre .


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Saturday, 2011-06-18, 1:23 PM | Message # 2
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Din vie se foloseste doar radacina, sau se poate folosii si tulpina ?
Si alta nelamurire, ....cum fac lemnul sa nu pluteasca, il injectez cu beton ?
 
claudiuDate: Saturday, 2011-06-18, 8:56 PM | Message # 3
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Eu am folosit si tupina care am infipt-o intr-o bucata de lemn de mopan (pentru siguranta) si nu a plutit , este ok . Folosesc si radacina de vita am gaurit-o pentru RCS , nu pluteste .

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Monday, 2011-06-20, 10:12 AM | Message # 4
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
N-ai incercat sa faci o afacere din asta, ar putea iesi un ban ?
 
claudiuDate: Wednesday, 2011-06-29, 9:13 AM | Message # 5
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Nu Mircea , este o pasiune de dragul artei , tu nu ai in acvariu decor din lemn ???

Added (2011-06-29, 9:13 Am)
---------------------------------------------
Mopanul din cate stiu eu este un copac colophospermum mopane , daca vei cumpara bucati mici din mopan o sa ai surpriza sa pluteasca ,bucatile mai mari probabilitatea sa pluteasca este mai mica , trebuie fiarta minim 25 minute (fara sare ) sa elimini aerul din pori dupa care o lasi in apa timp de o saptamana complect acoperita , cu doua schimburi pe zi sa iasa taninul , daca o introduci in acvariu fara ,,tratament,, poate va pluti si apa se coloreaza risti sa nu mai vezi nimic in acvariu , taninul nu este periculos pentru pesti .Am folosit pentru creveti si lemn din vita este ok ideia este sa le oferi un refugiu , poti sa o gauresti


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Wednesday, 2011-06-29, 2:58 PM | Message # 6
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Nu am decor de lemn in acvariu, ce ma bate gandul e sa folosesc o radacina pe post de copac,
in care sa plantez java moss, pe post de frunze. Am vazut cateva aranjamente deosebite, cu tema asta.

Ce lemn este mopanul asta, creste si pe la noi ?
 
claudiuDate: Saturday, 2011-11-12, 12:45 PM | Message # 7
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mangrovele sunt formatiuni vegetale care se afla pe aproape jumatate din tarmurile lumii , ce se afla in zona tropicala .Iau mastere pe tarmurile unde se inregistreaza oscilatii importante ale nivelului marii in timpul fluxului si refluxului . Mamgrovele reprezinta specii de arbori care cresc in apa , alcatuiesc un adapost pentru o multime de specii de pasari si pesti.Radacinile sunt prevazute cu un tip de filtre care impiedica patrundurea sarii in tulpina, ele sunt fixate bine in solul mlastinos , se reproduc prin seminte .
Radacinile de Mangrove se folosesc in acvaristica (decor) , este un lemn foarte apreciat , rezistent la contactul cu apa .


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
claudiuDate: Saturday, 2011-11-26, 1:49 PM | Message # 8
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
M-am gandit sa vorbim aici despre decor (lemn de mangrove,mopan si vita de vie) si java moss .
Eu am inceput de mai bine de 2 ani sa imbrac aceste decoruri cu java moss .Procedeul este foarte simplu daca ai la indemana "ata de papiota" si putina indemanare , trebuie sa aproximezi marimea decorului pentru estetica acvariului si pozitia in acvariu , scopul ca simplu decor sau refugiu pentru creveti si kuhli (pentru acestia cautati decor cu multe scobituri si gauri). Se imbraca decorul cu fire de java moss dupa care se matiseaza cu "ata de papiota",spirele sa fie la o distanta de 1,5-2 cm , NU strangeti tare ata !!!Pentru siguranata nu taiati ata mai devreme de 3 saptamani , sub apa sau scoateti decorul .


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Tuesday, 2012-01-24, 6:05 PM | Message # 9
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Mangrovele si mopanul sunt materiale de import, acesti arbori crescand la mari departari de Romania, lemnul lor, ajunge aici destul de scump. Vita de vie, da , creste si pe la noi, insa ai nevoie de plante destul de in varsta, pentru a obtine un butuc mai zdravan si pe deasupra mai si distrugi vita.
Avem insa arbori in Romania, din crengile sau radacinile carora, se pot obtine ornamente deosebite. Astfel, fagul si stejarul, au lemn de esenta tare, rezista foarte mult daca sunt complect imersati in apa, iar crengile si radacinile, ofera forme adesea spectaculoase. La fel si radacinile salciei. Si sunt convins ca mai existamulte alte specii de copaci, utili in acest sens : tei, salcam, carpen.
NU vreau sa pretind ca nu fac reclama Romaniei, spunand asta, chiar FAC reclama ROMANIEI. Avem cam tot ce ne trbuie aici.
Ce vreu sa va intreb eu, .... , daca dupa metodele descrise de Claudiu, de dezinfectare, eliminare taninuri , etc, credeti ca mai exista si alte probleme, astfel ca aceste materiale sa nu poata fi folosite la decoruri in acvaristica ?
Vreau sa va spun, ca stiu pe cineva care umbla pe paduri dupa astfel de crengi si radacini contorsionate, le curata de coaja, le lacuieste si le livreaza unei florarii, unde se vand ca decoruri interioare, foarte bine.
Ce ziceti ?
 
claudiuDate: Saturday, 2012-02-04, 3:39 PM | Message # 10
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Daca mangrovele si mopanul sunt arbori care cresc foarte aproape sau in apa , noi nu am putea folosi Salcia .
Salcia - Salix alba Fam. Salicaceae , este un arbore foios , care creste pe malul apelor , in lunci , locuri umede si este rezistenta la inundatii .
Voi ce parere aveti ??? Nu poate fi folosita pentru decor in acvaristica ???


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Saturday, 2012-02-04, 3:40 PM
 
myraghiDate: Monday, 2012-02-06, 3:41 PM | Message # 11
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Eu zic ca merge si salcia, atata vreme cat gasiti forme potrivite ( cat mai bizare ).
Am fost weeckendul acesta in padure si dupa jumatate de ora m-am intors cu un brat de buturugi, si mai mari si mai mici, provenite de la fosti stejari si fagi putreziti. Partea care a ramas, este un lemn foarte dens, cumva pietrificat, maro inchis, care nu a putrezit.
Si surpriza a venit, dupa ce am ajuns acasa si i-am dat drumul in apa, buturuga s-a dus de buna voie la fund. Nu lasa tanini si nici alte chestii toxice. Eu l-am bagat doar in apa fierbinte, pana s-a racit apa si apoi l-am scufundat direct in acvariul cu puiet. Totul este OK.
O sa pun cateva poze deseara, sa vedeti ce poate face stejarul si fagul. Apoi astept parerile dv.
 
claudiuDate: Monday, 2012-02-06, 9:09 PM | Message # 12
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mircea este o veste fff buna si Romania are lemn de calitate destinat acvaristici !!!
Merita incercat .....


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Saturday, 2012-02-11, 4:37 PM | Message # 13
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
In sfarsit vin cu cateva poze cu buturugile autohtone.
Attachments: 5313966.jpg (168.2 Kb) · 6945416.jpg (142.7 Kb) · 5128075.jpg (143.3 Kb) · 2494204.jpg (124.5 Kb)
 
claudiuDate: Saturday, 2012-02-11, 4:42 PM | Message # 14
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Sunt ude , scoase din acvariu cand ai facut pozele , nu ???
Ce lemn este ??? Stejar !!!


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Saturday, 2012-02-11, 4:44 PM | Message # 15
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Tocmai am spalat-o. Cred ca este fag. Si nu pluteste deloc.
 
Forum » Acvaristica generala » Design si amenajare acvarii » Lemn mopan sau mangrova
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:


Copyright MyCorp © 2024
Website builderuCoz