Friday, 2024-03-29, 9:07 AM
Logged in as Guest | Group "Guests" | RSS

i fish 

  Acvaristica

     Pesti exotici

   Acvarii                           0720485541

Main
My profile
Log out
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: myraghi, claudiu  
Forum » Acvaristica generala » Plante, substrat, decoruri pentru acvarii. » Plante gazon (Plante gazon, recomandari, specii, ingrijire.)
Plante gazon
myraghiDate: Wednesday, 2011-04-13, 8:42 PM | Message # 1
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Adresez o invitatie , acvaristilor care au plante de gazon in acvariu, sa vina cu sfaturi despre soiurile existente de plante, ingrijire,
substrat folosit, iluminare necesara, compatibilitate specii specii.
 
mario001Date: Wednesday, 2011-04-20, 8:21 PM | Message # 2
Private
Group: Friends
Messages: 7
Awards: 1
Reputation: 0
Status: Offline
ce parere aveti despre fertilizator PPS-PRO
 
claudiuDate: Wednesday, 2011-04-20, 9:30 PM | Message # 3
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Colegilor ,ajutati-l pe @mario cu un sfat , o parere despre faimosul PPS-PRO , eu sincer am auzit dar vag , un fertilizator din mai multi compusi chimici care este la moda printre acvaristi , voi incerca sa ma documentez si sa-i dau raspunsul !!!

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Wednesday, 2011-04-20, 11:01 PM | Message # 4
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Nutrientii pentru plante se impart in doua categorii:
- micronutrineti : mangan, fier, zinc, cupru, bor, nichel si molibden
- macronutrineti : azot, fosfor, potasiu, calciu, carbon, sulf si magneziu
Fertilizantul PPS-Pro (Perpetual Preservation System) asigura plantelor necesarul urmatoarelor elemente din categoria macronutrientilor: azot (N), fosfor (P), potasiu (ca), magneziu (Mg), sulf (S) (ultimul element din categoria macronutrientilor si anume calciu (Ca) se gaseste in apa de la robinet, iar carbonul ajunge in apa prin injectia de CO2 (indiferent de metoda: butelie/bomba/carbon organic )). Pt necesarul de micronutrienti se gasesc fara probleme produse de firma (JBL, Sera .. etc).
Fertilizantul PPS-Pro contine urmatoarele substante (gramajele sunt pt 1 litru de fertilizant)
- 59 grame sulfat de potasiu (K2SO4)
- 65 grame azotat de potasiu (KNO3)
- 6 grame monofosfat de potasiu (KH2PO4)
- 41 grame sulfat de magneziu (MgSO4)
- peste aceste substante se adauga apa distilata pana la un litru.
Dozarea:
- se pune zilnic cate 1 mililitru (ml) fertilizant pt fiecare 37,8 litrii (10 galoane) de apa ai acvariului. De exemplu, la un acvariu de 100 litrii se pune zilnic 2,64 ml fertilizant (de aici rezulta ca 1 litru de fertilizant ajunge aproape un an: 365 zile * 2,64 ml fertilizant = 963,6 ml fertilizant)
- fiecare doza de fertilizant (1ml) va da urmatoarele concentratii: 1ppm NO3, 0.1 ppm PO4; 1.33 ppm potasiu, 0.1 ppm Mg
Sfaturi utilizare
- este de preferat ca fertilizarea sa fie facuta cu o ora inaintea aprinderii luminii (in acest fel plantele vor avea nutrinetii la aprinderea luminii -> inceperea fotosintezei)
- dozarea zilnica ramane aceiasi chiar si in cazul schimburilor masive de apa
- dozele sunt mici (1 ml la 37,8 litrii de apa) deoarece ideea este ca plantele sa aiba exact ce le trebuie, in forma si in cantitatea care le trebuie si nu un surplus de macronutrienti. In acest fel, riscul unei explozii de alge este aproape nul.
- spre deosebire de fertilizantii pentru plantele de apartament (Spureal, Vitaflora … etc), PPS-Pro contine numai substantele necesare plantelor si in forma necesara plantelor (de exemple contine azot sub forma de nitrat si nu sub forma de nitriti si uree cum contin fertilizantii pt plante terestre)
Sper sa fie de folos.
 
claudiuDate: Thursday, 2011-04-21, 11:07 AM | Message # 5
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Eu folosesc ferropol de la JBL , co2 , plantele se dezvolta foarte bine , cred ca nu trebuie sa le acceleram dezvoltarea inutil .
nu am plante foarte pretentioase sa folosesc PPS-PRO si din schimburile de apa care le facem le ajutam .


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
mario001Date: Friday, 2011-04-29, 9:28 PM | Message # 6
Private
Group: Friends
Messages: 7
Awards: 1
Reputation: 0
Status: Offline
SALUT. AM FOST LA MOLDOVA IN PADURE SI AM LUAT FRUNZE DE STEJAR SUNT NE POLUATE ADICA BIO SI VREAU SA-MI SPUNA CINEVA MAI MULTE DETALII IN ACVARIU AM RED SHERI NEONI KULI KULI. RASBORA .ANCISTRUSI ..RAMY NOUS.SI PESTELE TRANSPARENT ROG RASPUNS
 
OlteanuDate: Saturday, 2011-04-30, 9:51 PM | Message # 7
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Pai cam ce vrei sa obtii? Incerci sa faci un acvariu black water?
 
claudiuDate: Sunday, 2011-05-01, 6:18 PM | Message # 8
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mircea te rog fi tu mai serios si raspundei lui @mario001 cum este cu frunzele de stejar , daca le introduce in acvariu 3-4 buc.
schimba ph apei !!!


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Wednesday, 2011-05-18, 5:09 PM | Message # 9
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Sincer sa fiu nu stiu prea multe. Daca sunt 2- 3 frunze, nu se intampla nimic, nu schimba PH- ul, nu elibereaza destul tanin, incat sa coloreze apa, deci au doar rol decorativ ( rol care uneori este chiar deosebit ). Trebuie doar schimbate la interval de max 2 saptamani.
Daca sunt in cantitate mare , pot sa reduca semnificativ PHul apei, lucru foarte apreciat de unele specii de pesti ( ex. Neoni ) si nu prea apreciat de altele.
DE asemenea cantitatea de tanin poate deveni suficienta pentru a produce acel efect de ape negre.
 
Forum » Acvaristica generala » Plante, substrat, decoruri pentru acvarii. » Plante gazon (Plante gazon, recomandari, specii, ingrijire.)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Copyright MyCorp © 2024
Website builderuCoz