Saturday, 2024-04-20, 1:33 PM
Logged in as Guest | Group "Guests" | RSS

i fish 

  Acvaristica

     Pesti exotici

   Acvarii                           0720485541

Main
My profile
Log out
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum moderator: myraghi, claudiu  
Forum » Acvaristica generala » Iluminare acvarii. » Iluminare acvarii cu xenon (Acvarii iluminate cu becuri xenon)
Iluminare acvarii cu xenon
myraghiDate: Wednesday, 2011-05-25, 10:33 PM | Message # 1
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Domnilor, am facut-o.
Am trecut la iluminatul cu XENON.
Am inlocuit tuburile neon, cu un bec xenon auto de 35 W, cu temperatura de culoare 6000K. Din asta am avut. Urmatorul ca temperatura existent pe piata ete de 8000K, care deja are o lumina usor spre albastru.
Mi-era teama ca pestii vor innebunii datotita intensitatii luminii, dar nu, au fost un pic panicati, prima data cand l-am aprins, insa la urmatoarele aprinderi ,n-au mai avut treaba.
Iluminarea aparenta este ff mare, culoarea super alb iar fenomenul de licarire a luminii pe fundul acvariului deosebit de placut. Aproape nu mai este nevoie de lumina in camera. Probabil fenomenul de licarire ar fi si mai puternic pe un substrat alb, al meu este verde. Culorile pestilor n-au fost niciodata atat de vii si naturale.
Ramane de vazut ce zic plantele de lumina asta. Cred ca o sa le placa si mai sper sa nu le placa si algelor.
Va tin la curent.
 
claudiuDate: Thursday, 2011-05-26, 2:16 PM | Message # 2
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mircea foloseste programator pentru lumina , eviti sa inebunesti pesti lumina este puternica cu becul xenon am vazut la masini iar cu algele am citit si se pare plantele au un sistem , nu lase algele sa le acopere .

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Tuesday, 2011-05-31, 10:52 PM | Message # 3
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Se pare ca totul merge f bine cu xenonul. Plantele care pana acum mai mult stagnau, au inceput sa creasca, iar algele sunt in parametrii normali. Si inainte cand aveam tuburi de neon, curatam sticla o data la 2 saptamani, de stratul subtire de alge, nu am alge pe pietre, iar pe plante deloc. Cred ca pe plante algele se dezvolta doar pe cele in stagnare , nu si pe cele in crestere. S-ar putea sa fie o problema cu acvariile mari, unde ar putea fi necesare 2 becuri cu xenon, altfel repartizarea luminii va fi prea neuniforma, sursa luminii fiind punctiforma.
Una peste alta , sunt atat de multumit de aceasta solutie , incat nu cred c-as mai trece inapoi la tuburi fluorescente.
 
claudiuDate: Saturday, 2011-06-04, 3:44 PM | Message # 4
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
O intrebare , becurile xenon nu degaja caldura ????

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Monday, 2011-06-06, 11:09 AM | Message # 5
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Degaja caldura , dar numai in imediata vecinatate a becului. Mie mi-a prajit capacul care era din plastic, chiar deasupra becului, o zona de vreo 3 cm.
Capacul este f aproape de bec, la 2 cm. In partea de jos , sub bec, am montat un plexic transparent, care sa protejeze becul de eventualii stopi de apa. Becul fiind incins, la cel mai mic strop ar pusca. Plexicul de jos nu da semne de topire. Una peste alta, sursa de lumina este punctiforma, iar nucleul xenonului se incinge, dar eu zic, ca nu depaseste caldura totala , degajata de 2 tuburi de neon de 18 W.
Oricum, capacul pe care il am nu-i tocmai potrivit pentru becul cu xenon. Pentru xenon, capacul trebuie sa fie mult mai inalt, eventual un 40 Cm de la suprafata apei, pentru a obtine o iluminare uniforma. In cazul asta, caldura de la bec, chiar nu mai conteaza.
 
claudiuDate: Wednesday, 2011-06-08, 9:31 AM | Message # 6
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Trebuie sa modifici capacul , sa fie mai inalt si un ventilator este recomandat , parerea mea este mai bun geamul decat plexicul . Succes !!!

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Wednesday, 2011-06-08, 9:38 AM
 
myraghiDate: Wednesday, 2011-06-08, 10:32 AM | Message # 7
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Ai dreptate,va trebui sa fac altul. Stcla ? Ma cam streseaza ideia, daca zboara pe jos, cand am treaba in acvariu ?
Cred ca o sa aleg varianta - tabla. In plus sticla s-ar putea sa crape de la incalzirea locala puternica. Restul suprafetei fiind rece, vor aparea tensiuni in sticla, care vor duce la fisurarea lui.
 
claudiuDate: Wednesday, 2011-06-08, 2:09 PM | Message # 8
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Ce tabla vei folosi Inox , dar si inoxul din ziua de azi nu are puritate 100% , risti sa dai in altele sa oxideze tabla , sunt de parere sa faci proba , lasa tabla in apa 2-3 zile si vezi rezultatul .

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
claudiuDate: Friday, 2011-11-25, 6:30 PM | Message # 9
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mircea iluminatul cu xenon este bun ??? Experimentul a dat rezultate ,plantele si algele cum progreseaza ???

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Friday, 2011-11-25, 6:35 PM
 
myraghiDate: Saturday, 2011-11-26, 5:32 PM | Message # 10
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Din pacate progreseaza bine .....amandoua.
Am si alge verzi si brune.
Trebuie doar sa le curat odata la luna.
De aceia intrebam in topicul de la nevertebrate, de crevetii mancaciosi de alge.
Red cherry si snow , de care am avut si eu , nu se prea omoara cu pascutul.
In rest plantele merg bine, iar efectul luminos in acvariu este prea frumos, ca sa renunt la xenon.
 
claudiuDate: Monday, 2011-11-28, 12:07 PM | Message # 11
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Amano sunt cei mai buni "pentru pascut", Mircea .

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Monday, 2011-11-28, 12:08 PM
 
myraghiDate: Monday, 2011-11-28, 2:05 PM | Message # 12
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
OK. Problema este ca pe la deva nu sunt decat comercianti mediocrii de acvaristica.
Nu se aprovizioneaza decat cu pesti comuni, plante comune, creveti sau alte vietati deloc.
Intr-un singur loc am gasit red cherry, si acolo nu-i putea prinde din acvariu.!!!
Ma bate gandul sa deschid eu un magazin de acvaristica.
Trebuie sa gasesc inainte furnizori in tara si dupaia mai vad.
 
claudiuDate: Wednesday, 2011-11-30, 3:42 PM | Message # 13
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mircea vorbim off topic .
Da , este o idee bine venita pentru tine si orasul tau , in Mangalia sunt 3 magazine de acvaristica , nu gasesc ce am nevoie plec la C-ta si gasesc cu siguranta . Succes !!!


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Wednesday, 2011-11-30, 3:52 PM
 
myraghiDate: Wednesday, 2011-11-30, 5:24 PM | Message # 14
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Eu ar trebui sa fug repede pana la Timisoara sau Cluj , 170 KM , distanta care nu imi este chiar la indemana.
Si de obicei cand am mai ajuns pe acolo, era noaptea.
Ce sa faci, avantajul oraselor mari.
 
claudiuDate: Wednesday, 2011-12-21, 5:48 PM | Message # 15
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mircea , m-am gandit ...... daca folosesc bec halogen H3 - 24 v - 70w pentru iluminat ???
Crezi , ca o sa fie eficient becul ?
Tu cum o mai duci cu algele ??? Stiu ca folosesti bec xenon , nu ?? Sau ai renuntat ???


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Wednesday, 2011-12-21, 10:56 PM
 
Forum » Acvaristica generala » Iluminare acvarii. » Iluminare acvarii cu xenon (Acvarii iluminate cu becuri xenon)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:


Copyright MyCorp © 2024
Website builderuCoz