Saturday, 2024-04-20, 4:34 AM
Logged in as Guest | Group "Guests" | RSS

i fish 

  Acvaristica

     Pesti exotici

   Acvarii                           0720485541

Main
My profile
Log out
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Forum moderator: myraghi, claudiu  
Forum » Acvaristica generala » Iluminare acvarii. » becuri economice sau tuburi fluorescente (bec economic versus tub fluorescent)
becuri economice sau tuburi fluorescente
claudiuDate: Tuesday, 2011-04-12, 9:37 PM | Message # 1
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Stie cineva daca sunt mai bune becurile economice decat neonul ?????

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Wednesday, 2011-04-13, 0:08 AM | Message # 2
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Parerea mea este ca nu. Iluminarea la tuburi este distribuita pe toata lungimea, pe cand becurile economice, fiind scurte ilumineaza o suprafata redusa.
In apa lumina nu se propaga la fel ca in aer, este mai densa si lumina parcurge distante mult mai mici. Si mai apar si zone umbrite de plante sau decoruri.
 
claudiuDate: Wednesday, 2011-04-13, 5:31 PM | Message # 3
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Sunt de acord cu tine ,dar, nivelul apei din acvariului meu este de 38 cm si becurile economice de diferite nuante merita incercate .

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Wednesday, 2011-04-13, 8:19 PM | Message # 4
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Pare sa fie in regula, oricum, plantele hotarasc asta. Daca continua sa creasca si viguroase si inalte, inseamna ca e OK.
O intrebare, nu t-i se ard relativ repede ? Mediul in care functioneaza este foarte umed, iar stropii de apa de la bulele
aeratorului, chiar uda becul si soclul, care contine convertizorul de aprindere, montaj electronic, care la mine s-a dus repede.
La un tub, montajul de aprindere, se poate plasa inafara capacului.
Eu aprind tubul, cu un convertizor la 12 volti, plasat langa acvariu. Nu ca asa se face, dar asa s-a nimerit, asta aveam pe moment
cand am instalat acvariul.
 
claudiuDate: Wednesday, 2011-04-13, 10:16 PM | Message # 5
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Becurile sunt protejate foarte bine , capacul acvariului este din geam de 4mm , pe care am construit tot din sticla un paralelipiped cu h=100mm si partea frontala cu o inclinatie de 30 de grade fata de capac , un ventilator mic de calculator sa evit caldura becurilor , ti-am pus imaginatia la lucru , atasez si o poza cu acvariul sa fie
mai usor.
Attachments: 7432886.jpg (139.8 Kb)


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Wednesday, 2011-04-13, 10:17 PM
 
myraghiDate: Thursday, 2011-04-14, 11:48 PM | Message # 6
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Am inteles acum cum ai facut capacul. Ai muncit ceva la el. Ideia e super. Si satisfactia trebuie sa fie pe masura, doar e un lucru iesit din mainile tale.
In poza, prin autocolant, se vede si pozitia becurilor. Iluminarea in acvariu arata foarte bine. Daca plantele cresc viguroase si incep sa faca si stoloni de inmultire ( dar asta dureaza un pic ) inseamna ca ideia e un succes.
Spune-mi in momentul in care ai facut poza, care becuri erau aprinse, cele rosii sau cele albastre. Dat fiind, ca eu stiu mai multe decat vizitatorii, din mesajele private, despre inventia ta, poate ar fi bine sa descrii si pe forum, cum l-ai facut si ce becuri ai pus acolo.
 
OlteanuDate: Sunday, 2011-04-17, 0:25 AM | Message # 7
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Colegu dar ai luat in calcul si lumina pierduta din cauza acelui capac de geam? Apropo de caldura eu folosesc tuburi fluorescente osram 865 T5 39 w si nu mi se pare ca ar incalzii chiar atat de tare. Si da se poate rezolva aceasta problema sa zic asa (vara) cu un cooler de PC .Si ca o alta curiozitate acvariul era la ciclat cand ai facut poza(apa cam tulbure)?

Message edited by Olteanu - Sunday, 2011-04-17, 0:29 AM
 
claudiuDate: Monday, 2011-04-18, 12:33 PM | Message # 8
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Confrate, din comoditate nu am sters geamul frontal pe interior cand am facut pozele si din cauza becurilor de nuanta de rosu , cunosti raportul caldura-lumina al becurilor
am folosit de prima data ventilatorul pc , un timp am avut neon OSRAM lumina de zi+nuanta de rosu era bine , cu timpul avem tendinte de a schimba ceva si am hotarat sa folosesc becul economic .

Despre capacul acvariului vb data viitoare .

Acvariul este setat de 3 ani.

Added (2011-04-18, 12:31 PM)
---------------------------------------------
Colegu , Cristi din Craiova poti sa ne spui cum te-ai gandit la iluminatul acvariului tau , cum protejezi tuburile de neon de
stropi de apa de la filtru s-au aeratorului ( cu timpu se depune carbonatul de calciu si lumina nu mai este de calitate ) ?????


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Tuesday, 2011-04-19, 6:12 PM
 
OlteanuDate: Tuesday, 2011-04-19, 0:21 AM | Message # 9
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Din punctul meu de vedere aerarea apei se poate face frumos prin valurirea apei la suprafata fara a pompa cu pompa de aer sau cu filtre interne .Eu nu am problema cu sarit stropi de apa pe neon iar despre evaporarea apei si formarea de comdens nu pot vb pt ca tin acvariul deschis. Nu miroase nu nimic.Oricum ma bate gandul sa imi fac o lampa suspendata si sa fie acvariu open top . E adevarat ca se evapora apa mai repede insa o completare la 3-4 zile nu mi se pare o cerinta foarte mare. Va sugerez daca aceti filtre care baga si aer sa scoateti furtunul pt aer si sa ridicati filtrul a. i. sa valureasca apa la suprafata unde se fac schimburile de gaze de fapt.
 
claudiuDate: Tuesday, 2011-04-19, 9:29 AM | Message # 10
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Este un punct de vedere , cand ai copil mic nu-ti permiti s-a lasi acvariul fara capac , vei avea Mari Mari surprize ..... sa fim
seriosi cat incercam s-a ne laudam noi acvarile -tot a balta miroase - , cand ai probleme cu apa din acvariu ?? Ce miresme
sunt !!!


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Tuesday, 2011-04-19, 10:22 AM
 
myraghiDate: Thursday, 2011-04-28, 10:33 PM | Message # 11
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Sant sigur ca acvariul open top ar arata super bine .
Eu nu am copil mic, insa am un motan care era tot timpul cu botul in acvariu, pana sa-i fac un capac.
Acu, nu stiu ce vroia de fapt, sa bea apa, sau sa pescuiasca.
Si mai e si praful care depune pe suprafata apei. La casa, e destul de mult, il vad cum se depune pe capac.
Nu sunt pro capac, insa asta depinde de fiecare.
Mai sunt si alti factori pro, puteti avea un papagal care ar putea sa se inece acolo, sau pesti care sa vrea sa vada cum e pe-afara.
Eu chiar am avut o pereche de gurami, mari si frumosi si asteptam sa faca cuib de spuma, sa-i inmultesc, cand intr-o dimineata, femela nu-i.
Am gasit-o uscata pe jos. Eram copil si ....
Si gurami, inca nu sunt pesti narozi.
 
claudiuDate: Friday, 2011-04-29, 10:51 PM | Message # 12
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Da,are dreptate sefu ,poti gasi multi pesti uscati si asta este un motiv pentru a folosi capacul , atenuiaza si zgomotul filrului intern (valabil pentru cei care folosesc 24/24 ) si aeratorului .Detali despre capacul acvariului meu cu am promis next time .

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
OlteanuDate: Saturday, 2011-04-30, 9:57 PM | Message # 13
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Este foarte adevarat ceea ce spui cu pestisorii. In general viviparii sunt mai agitati!Poti face altceva o gura de vizita in capac ceva mai mica pe care sa o lasi deschisa.Ca dimensiune eu stiu un 10 x 5 si un cooler care sa bata spre luciul apei.Solutii sunt.
 
claudiuDate: Sunday, 2011-05-01, 7:40 PM | Message # 14
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
OK , am inteles dar cu ventilatorul ce faci ???

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
OlteanuDate: Tuesday, 2011-05-03, 0:27 AM | Message # 15
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Ventilator este pentru aerisirea mai buna a acvariului si evident scaderea temperaturii (mai ales vara).
 
Forum » Acvaristica generala » Iluminare acvarii. » becuri economice sau tuburi fluorescente (bec economic versus tub fluorescent)
  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Search:


Copyright MyCorp © 2024
Website builderuCoz