Thursday, 2024-03-28, 7:28 PM
Logged in as Guest | Group "Guests" | RSS

i fish 

  Acvaristica

     Pesti exotici

   Acvarii                           0720485541

Main
My profile
Log out
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum moderator: myraghi, claudiu  
Forum » Nevertebrate » Creveti, raci » nevertebrate (creveti,raci)
nevertebrate
goioDate: Tuesday, 2011-08-09, 0:46 AM | Message # 31
Private
Group: Users
Messages: 1
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
salutare @alynn ... multumesc mult de recomandare.Ma bucur ca-ti plac creveti de la mine si ca stiu sa faca treaba buna,plus aspectul lor placut .

@myraghi daca esti incantat de ei si ai dori cateva exemplare te rog sa ma contactezi fie pm fie e-mail sau cum poti sau poate sa te ajute @alynn

o zi buna tuturor
 
myraghiDate: Tuesday, 2011-08-09, 5:20 PM | Message # 32
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
M-ati facut curios, acum chiar vreau si eu cativa Sacura. Va trebui sa mai fac un acvariu doar pentru ei, dar nu-i bai.
Problema-i ca eu sunt in Deva. Cum pot ajunge la mine si cat costa ?
Ironia soartei este ca nu demult am fost la Berinta langa BAia Mare.
 
claudiuDate: Tuesday, 2011-08-09, 8:31 PM | Message # 33
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mircea , am facut o achizitie de invidiat : 4 buc. Amano (2f+2m) si un Bamboo care a fost incurcat de cei de la Neverteb...-Cluj Comanda a fost de 5 Amano (3f+2m) !!! In acvariu parca a trecut "masina de tuns alge " , alga filamentoasa a disparut 80 % in 5 zile !!! Acum provocarea este "sa-i reproduc " .

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Tuesday, 2011-08-09, 8:31 PM
 
myraghiDate: Tuesday, 2011-08-09, 11:06 PM | Message # 34
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Felicitari, amandoua sunt specii deosebite . Insa, sigur stii, ca te-ai bagat pe teren minat. Asta cand vorbim de reproductie si trebuie sa vorbim si de reproductie, caci altfel, crevetii vor imbatranii si vor muri intr-un tarziu.
Dupa cum stii, amandoua speciile se reproduc in mediu salmastru si trebuie sa treaca prin stadiul larvar.
Va trebui sa vezi cum obtii mediul salmastru si cum asiguri conditiile si hrana pentru larve.
Este un domeniu nou pentru multi dintre noi si reusita chiar va fi o mare victorie. Pentru Bamboo, va trebui sa mai dai un ban, daca tot te-ai procopsit cu el, sa formezi o familie.
Acu. nu stiu cum faci, dar vezi sa nu ramai fara alge, alea pe care faceai tot posibilul sa le eviti in acvariu.
Chiar as vrea sa reusesti si sa ne impartasesti si noua din experienta ta.
Daca printre membrii, sau vizitatorii, sitului, sunt acvaristi care au experienta in acest domeniu, ai rog cu respect sa vina pe forum, cu informatii utile colegului nostru.
Bafta Claudiu si sa ne tii la curent.
 
claudiuDate: Thursday, 2011-08-11, 10:50 AM | Message # 35
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Dupa o saptamana Amano au prins curaj , nu mai stau ascunsi printre plante , au coborat pe substrat . Am inceput sa le dau sa manace feli de dovlecel ffff subtiri si carne de peste (rondele de macrou ) . Bamboo a gasit o pozitie strategica ,
in partea din spate a filtrului Tetratec , in zona pe unde intra apa din acvariu in filtru . De cand am introdus Amano in acvariu , am observat o schimbare in comportamentul RCS , au inceput sa manance alge cu o pasiune mai mare decat o faceau inainte !!!


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Thursday, 2011-08-11, 1:59 PM | Message # 36
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Crevetii bamboo , se hranesc filtrand apa in curent, cu amtenele fine, in forma de evantai.
De aceia s-a plantat acolo, in curentul filtrului.
Ai grija sa nu fie absorbit in filtru.
 
claudiuDate: Thursday, 2011-08-11, 3:30 PM | Message # 37
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mircea , Bamboo are 3-3.5 cm , la marimea asta nu poate sa intre prin fantele filtrului. Daca , ar fi avut sub 0.5cm poate !!! Aveam si pe decorul din ceramica un tip de alga verde lunga , a disparut !!! Trebuie sa micsorez pauza iluminatului sa fac "rost de alge" . Asta da ironie !!!

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Thursday, 2011-08-11, 3:41 PM
 
myraghiDate: Thursday, 2011-08-11, 5:00 PM | Message # 38
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Esti norocos, eu cand am cumparat red cherry de la nevertebrate Cluj, unul singur avea 1,5 cm, ceilalti fiind sub un cm.
Red sunt ceva mai mici, de felul lor, dar tot a trebuit sa-i cresc pana la maturitate.
Sa nu-ti povestesc ce figura a facut sotia, cand a vazut o punga cu apa si cateva goange mici, pe care am dat 60 de lei, cat despre
curier, ala chiar s-a iutat la mine ca la unul dus cu pluta. wacko
 
claudiuDate: Saturday, 2011-10-29, 1:19 PM | Message # 39
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Amano au mancat si "matasea broastei" din java moss , cand le dau granule cu spirulina "fura" cate o granula si fug .... Este normal , la marimea lor sa poata cara granule pe distante mai mari !!! RCS sunt de talie putin mai mica , nu reusesc sa "fure" granulele , mananca loco , pana apar Cory s-au kuhli .

Added (2011-10-29, 1:19 PM)
---------------------------------------------
Mircea , am avut norocul sa cumpar de la un tip de nota 10 ++ din Bucuresti , 2 buc. Red Clawn Shrimp , sunt mai micuti , cam 1.5 cm ,
doresc sa extermin melcii maidanezi !!!


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Friday, 2011-08-12, 9:46 AM
 
claudiuDate: Saturday, 2011-11-05, 8:41 PM | Message # 40
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Cred ca norocul este de partea celor care sunt perseverenti , am noroc !!! cei doi red clawn sunt pereche , diferenta este vizibila , masculul este mult mai mare decat femela . Astept acum sa primesc recompensa "puii" in maxim 1 luna . Au un ritm de crestere incredibil , in doua saptamani sau dublat .

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Saturday, 2011-11-05, 8:47 PM
 
myraghiDate: Sunday, 2011-11-06, 2:09 PM | Message # 41
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Claudiu, chiar esti un norocos. La mine la Deva, abia se gasesc ceva amarati de Red Cherry. Cum ai dat peste astia..., numai tu puteai.
Dupa cate am vazut, Red Claun , nu sunt chiar o specie pitica, putand ajunge la 8 Cm masculii si 6 femelele. De aceia s-au dublat in 2 sapt.
Trebuie sa ai grija, daca ai tii impreuna cu celelalte specii de creveti si pesti, caci s-ar putea sa se cam infrupte din ei. Masculul este inzestrat cu o pereche de clesti destul de puternici, ai observat asta la al tau ? Sau inca mai trebuie sa creasca, pana sa le creasca.
Mai spune-ne cate ceva despre ei si eventual ai putea sa incerci sa-i fotografiezi, desi stiu ca este destul de greu sa obtii o poza clara si de aproape cu astfel de vietati.
 
claudiuDate: Monday, 2011-11-07, 1:42 PM | Message # 42
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Crevetii Red Claw nu sunt pretentiosi la mancare , incerc sa le diversific meniul zilnic , bucati de peste (macrou,aterina) ,artemia congelata ,fulgi cu spirulina , granule pentru pesti .
Din cate am observat sunt genul de creveti care nu umbla toate ziua prin acvariu , stau mai mult retrasi , teritoriali ,noaptea nu stiu cum se manifesta !!! Clestii se disting fff bine , cel mai mare este aproape transparent iar cel mai mic este mult mai colorat .


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Tuesday, 2011-11-08, 4:48 PM
 
myraghiDate: Monday, 2011-11-07, 4:45 PM | Message # 43
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Sunt convins ca noaptea ies dupa hrana si sunt mult mai activi.
Iar pesti noaptea cam dorm, stau nemiscati in plante sau pe fundul
acvariului, unde pot fi cu usurinta prinsi de creveti.
 
claudiuDate: Monday, 2011-11-07, 5:20 PM | Message # 44
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mircea vreau sa le dau si dovlecel ( oparit ) .Tu ai incercat cu dovlecel ??? Am amenajat doua grote din nuca de cocos ..... sper sa fie bine , sunt vedete in acvariu !!!

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Monday, 2011-11-07, 5:26 PM
 
myraghiDate: Tuesday, 2011-11-08, 11:58 AM | Message # 45
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Cu dovlecel n-am incercat. Dar sunt sigur ca le place.
Eu le-am dat doar morcov si cartof fiert, si mazare fiarta si cred ca merg orice fel de legume fierte.
Frunzele de salata oparite usor stiu ca sunt o delicatesa pentru creveti, doar ca astia sunt omnivori
deci nu sunt sigur daca le place.
Si boabe de porumb fiert maninca, numai sa le spargi invelisul (coaja) , sa poata ajunge la miez.
Numai ca ar putea fi o problema, trebuie sa faci cumva sa poti scoate resturile neconsumate dupa o zi,
eventual le dai intr-un cosulet de sarma, legat cu ata, sau stiu eu.... alta idee.
 
Forum » Nevertebrate » Creveti, raci » nevertebrate (creveti,raci)
Search:


Copyright MyCorp © 2024
Website builderuCoz