Wednesday, 2024-04-24, 2:06 AM
Logged in as Guest | Group "Guests" | RSS

i fish 

  Acvaristica

     Pesti exotici

   Acvarii                           0720485541

Main
My profile
Log out
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: myraghi, claudiu  
Forum » Acvaristica generala » Apa acvariu. Proprietati, filtrare, conditionare. » Bio-film in acvaristica
Bio-film in acvaristica
claudiuDate: Thursday, 2012-05-17, 11:50 AM | Message # 1
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Bio-film in acvaristica .

Bio-film (biofilm) este un film subtire sau o pelicula pe suprafata apei din acvariu, cauzate de acumularea de proteine din deseuri organice. Acest bio-film da un aspect inestetic suprafetei apei si ingreuneaza schimbul de gaze. Se vede la suprafaţă dintr-un unghi , de la o sursă de lumină , veţi putea vedea reflectat o pelicula de ulei ca efect de curcubeu. . Un fenomen normal pentru setup nou si de obicei dispare de la sine, dupa ce bacteriile incep sa-si faca treaba si apa acvariului se stabilizeaza. Alteori, bio-filmul apare si in acvarii vechi, stabilizate, dupa aditia de medicamente, conditioneri pentru apa si din cauza grasimilor din hrana pestilor. Alte cauze sunt : masculul de Betta , Paradise sau Gourami , sunt pesti care fac cuib din spuma (suport al viitoarelor icre) ; mici particule de alimente neconsumate sau plante în descompunere se aduna la suprafata apei ; o filtrare mai putin eficienta . Remedi : asigurarea unui flux adecvat de apă la suprafaţă sau o aerare , pentru a sparge suprafaţa apei . O metoda ieftina, folosirea de prosoape de bumbac sau hartie. Prosopul se introduce sub pelicula pe o latura a acvariului, apoi prin ridicare este absorbita si indepartata pelicula de la suprafata. O metoda tehnica , folosirea de accesorii : skimmer-ul .


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Friday, 2012-05-18, 8:59 AM
 
Forum » Acvaristica generala » Apa acvariu. Proprietati, filtrare, conditionare. » Bio-film in acvaristica
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Copyright MyCorp © 2024
Website builderuCoz