Friday, 2024-04-26, 7:51 AM
Logged in as Guest | Group "Guests" | RSS

i fish 

  Acvaristica

     Pesti exotici

   Acvarii                           0720485541

Main
My profile
Log out
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum moderator: myraghi, claudiu  
Forum » Acvaristica generala » Apa acvariu. Proprietati, filtrare, conditionare. » Butelie si reductor co2 pentru acvarii (Butelie si reductor co2 pentru acvarii)
Butelie si reductor co2 pentru acvarii
claudiuDate: Saturday, 2011-10-01, 2:21 PM | Message # 1
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
De doua saptamani am renuntat la bomba co2 , acum folosesc butelie+reductor co2 , este mult mai bine , este mai comod . Co2 care se foloseste este cel alimentar , in butelie sunt 6-7 litri de co2 pentru un an .

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Sunday, 2011-10-02, 7:47 PM | Message # 2
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Cat te-a costat echipamentul si cat costa CO2ul pe un an.
Te intreb pentru ca ma intereseaza din doua motive, unul normal, pentru acvariu si altul mai ciudat : eu am mai facut bere acasa si n-a iesit foarte bine, dar nici rea nu era, insa defectul major, nu avea sifon. Deci cred ca as putea sa introduc bioxidul dupa ce pun berea in sticle.
 
claudiuDate: Monday, 2011-10-03, 12:49 PM | Message # 3
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Mircea , butelia + reductorul nu m-au costat nimic "este bine cand ai prieteni..... si te ajuta !!!! " , din cate am auzit 1l de co2 alimentar este 0.5 ron . Butelia are 14,8 kg am cantarit-o la alimentara , cred ca co2 are in butelie 6,7,8 l nu pot sa apreciez exact , presiunea 53 bari , aici este discutabil , presiunea este mai mare cand temperatura din camera este mare . Reductorul este nou , model industrial cu un singur manometru (nu este special pentru acvaristica ) , butelia h=0.5 m si diametru 20 cm , am lasat in circuit supapa unic sens si numaratorul de bule , 1 bula/1 sec. , bomba co2 a ramas o amintire !!!

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
myraghiDate: Monday, 2011-10-03, 11:46 PM | Message # 4
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Pare ok, butelia nu-i exagerat de mare, iar pretul la co2 foarte mic, iar daca tinem cont ca nu mai ai grija bombei, ce mai, doar avantaje.
Trebuie doar ascnsa bine, dar daca ai suportl acvariului inchis , probabil i-ai gasit un loc acolo. Apropo, se face simtit efectul benefic al CO2ului asupra plantelor tale ?
A si inca o chestie, sigur sunt 53 de bari, m-i se pare foarte mult, eu as putea sa imi gasesc un reductor ( regulator ) la servici, insa presiunea maxima pe care am gasit-o este de 10 bari.
 
claudiuDate: Thursday, 2011-10-06, 4:07 PM | Message # 5
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Am gresit pretul , se pare ca este 3 ron dar si asa este ieftin , plantele sunt fff ok .Am gasit si locul buteliei , un loc ferit intre perete si verticale , se vede decat furtunul siliconic . Eu folosesc reductor model industrial pentru buteliile mobile de co2 . Mircea , 10 bari este putin , nu doresc sa te vad la PRO-tv la stiri , cauta ce ti-am recomandat eu pentru buteliile mobile s-au daca nu special pentru acvarii (dar costa) .

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
claudiuDate: Saturday, 2011-12-03, 2:40 PM | Message # 6
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
In prima luna presiunea era de 53 bari si a scazut in decurs de 3 zile treptat la "0" bari !!! Butelia a fost incarcata de un prieten cu 4-5 luni in urma si folosita 2 1/2 luni . De 4 zile cu presiunea de "0" bari , numarul de bule este ca in prima zi , am verificat cand am puso in functiune daca scapa co2 ,este ok , am verificat-o ieri este ok . Este posibil sa nu mai fie co2 in butelie ???
Sunt derutat din cauza reductorului care are un singur manometru , la prima incarcare am sa introduc un al doilea manometru (0-10 bari) dupa reductor.


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Saturday, 2011-12-03, 2:56 PM
 
claudiuDate: Tuesday, 2011-12-06, 1:25 PM | Message # 7
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Sa elucidat problema , butelia sa golit .Dupa incarcare am sa introduc al doilea manometru in circuit !!!

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
claudiuDate: Friday, 2011-12-09, 1:32 PM | Message # 8
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Butelia incarcata 2 litri , pret 5 ron , manometru montat . Acum pot rasufla usurat .... Presiune regulator este de 63 bari , dupa regulator este de 4 bari . Am schimbat butelia (2.5 litri) , este din aluminiu .

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Friday, 2011-12-09, 1:32 PM
 
myraghiDate: Friday, 2011-12-09, 3:11 PM | Message # 9
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Cum rezista butelia aia de aluminiu la 63 de bari ?
M-i se pare foarte mult. Cred ca CO2 ul nu este lichefiabil, de aceea se ajunge la presiuni asa de mari.
Acum , sa vedem cat iti merge cu 2,5 litri.
 
claudiuDate: Friday, 2011-12-09, 4:16 PM | Message # 10
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Butelia este ISCIR-izata (verificata) la o presiune de 250 bari , aluminiul este special pentru presiuni fff mari , a fost incarcata cu 2 litri . Dupa incarcare butelia era atat de usoara .....am crezut ca tipul a facut o gluma .

Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Friday, 2011-12-09, 4:21 PM
 
claudiuDate: Monday, 2012-02-27, 9:22 PM | Message # 11
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Poze cu butelia co2 de 2 litri .
Attachments: 1041232.jpg (81.2 Kb) · 7197619.jpg (76.8 Kb) · 9125638.jpg (80.7 Kb) · 9290024.jpg (86.5 Kb)


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.
 
MandrkDate: Wednesday, 2012-03-14, 7:19 PM | Message # 12
Lieutenant
Group: Checked
Messages: 65
Awards: 3
Reputation: 1
Status: Offline
CO2-ul devine periculos cand atinge peste 30grade . El isi mareste mult volumul.
Daca la 27,28grade ai 60atm cand depaseste 30grade in camera sare de 80atm
Vara trebuie mare Atentie!!!
 
OlteanuDate: Monday, 2012-03-19, 7:57 PM | Message # 13
Colonel
Group: Friends
Messages: 204
Awards: 5
Reputation: 1
Status: Offline
Claudiu dar ca fapt divers cum au reactionat plantele la schimbarea bombei cu butelie?
Au inceput sa perleze?
Si-au schimbat culoarea spre un verde mai inchis(crud)?
 
myraghiDate: Tuesday, 2012-03-20, 10:33 AM | Message # 14
Colonel
Group: Administrators
Messages: 208
Awards: 4
Reputation: 1
Status: Offline
Pana sa trec la butelie, eu inca merg cu bomba.
Vreau sa va spun ca merge cu o incarcatura , de 3 luni si nu da semne de oboseala.
O mai tine mult ?
Este adevarat ca in loc de difuzor, folosesc o bucata de lemn de fag, prin care CO2 ul iese foarte greu, iar sticla este de 3 L,l dar parca tot tine prea mult.
 
claudiuDate: Tuesday, 2012-03-20, 10:38 AM | Message # 15
Lieutenant general
Group: Moderators
Messages: 540
Awards: 7
Reputation: 1
Status: Offline
Instalatia de co2 cu butelie este buna din mai multe motive : Gazul de co2 este mai " curat " si atunci difuzorul nu se infunda atat de repede cum pateai cu bomba . Este mai comod , in cazul meu incarc butelia la 1 an , cu bomba la 3-4 saptamani trebuia facuta compozitia pentru un PET de 2 litri .
Plantele sunt o idee mai verzi , cu o crestere putin mai rapida .
Dar este si o mica problema , butelia trebuie sa fie cu verificarea la zi daca nu ai o mare " problema " . Eu am acum in regulator 53 bari , nu este o presiune de neglijat ......
Aviz amatorilor , nu folositi butelia fara regulator NICIODATA si bulii care sunt folosite in alte scopuri ex. butan , propan .


Trebuie sa ne purtam fiecare bataliile noastre.

Message edited by claudiu - Tuesday, 2012-03-20, 10:41 AM
 
Forum » Acvaristica generala » Apa acvariu. Proprietati, filtrare, conditionare. » Butelie si reductor co2 pentru acvarii (Butelie si reductor co2 pentru acvarii)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search:


Copyright MyCorp © 2024
Website builderuCoz